Egy véletlennek köszönhetem, hogy HR-es lettem: egy HVG újsághirdetésben olvastam, hogy a Szent István Egyetemen posztgraduális Emberi Erőforrás Menedzser képzés indul. A diplomaszerzés utáni  útkereső évben pont ez a lökés hiányzott nekem és munka mellett belevágtam a tanulásba, ami azóta is tart. Igaz, már nem az egyetemen, hanem a gyakorlatban immár 20 éve, mert HR területen nincs két egyforma nap, az élet újabb és újabb kihívásokat dob és az emberek is bármikor tudnak meglepetést okozni 🤖.


HR generalistaként kezdtem dolgozni az ország második legnagyobb telekommunikációs cégénél, majd egy felvásárlás kapcsán izgalmas szervezet- és kultúrafejlesztési munkába csöppentem. Innen egy amerikai tulajdonú bankhoz váltottam regionális HR menedzser pozícióba (ma HRBP-nek neveznénk), ahol volt szerencsém megtapasztalni a dinamikus növekedést, majd a 2008-as pénzügyi válságnak köszönhetően a válságkezelést. 


Innen visszahívtak korábbi cégemhez HRBP, majd osztályvezetői munkakörbe, ahol felelős lettem a kompenzációs területért is. Ekkor tanultam meg többek között a munkakör értékelést és besorolást, hogyan kell kompenzációs stratégiát kialakítani és egyensúlyozni a tulajdonos költség elvárásai és a munkatársak hosszútávú motiválása között. Többek között újragomboltuk a grade rendszerünket és új bónusz- és juttatási rendszert vezettünk be, illetve folyamatosan monitoroztuk a piacot, hogy hatékonyan tudjunk versenyképesek maradni. Ekkor találkoztam Petrával és dolgoztunk  együtt a teljesítménymenedzsment rendszer megújításán, jobbításán. 


Azóta is HR területen dolgozom szenior HRBP, HR vezető munkakörökben több cégnél és iparágban, de a kompenzáció mindig is az egyik legfontosabb terület maradt számomra. Azt gondolom, ez az alfája egy cég és egy munkavállaló „együttműködésének”, hiszen a munkavállaló eladja, a cég pedig megveszi a munkát és a kompenzáció ennek az ára. Ez egy higiénés faktor: ha ez rendben van, jöhet a többi szint: elkötelezettség, motiváció, fejlődés, stb., de ha ez nincs rendben, akkor ez az együttműködés megakad, majd megszűnik…


Tóth Csaba, FairPay Nagykövet, HR tanácsadó

Share by: