Az alábbiakban bemutatjuk, milyen főbb elvárásokat fogalmaz meg az EU Direktíva a vállalatok irányába, valamint betekintést nyújtunk a mi megközelítésünkbe is, ami mentén ügyfeleinket támogatjuk.
A szabályozás tiltja a nemi alapú közvetlen vagy közvetett bérdiszkriminációt és elősegíti a bérek átláthatóságát. Az ábrán láthatók a legfontosabb elvárások, az alábbiakban azok jellegét próbáljuk összefoglalni:
Az ábra nem fedi le teljeskörűen az irányelvben megfogalmazott elvárásokat, pusztán tájékoztató céllal készült. További részletek olvashatók a Tudástárban. Maga az irányelv ezen az oldalon olvasható el: Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2023/970 irányelve (2023. május 10.) a férfiak és nők egyenlő vagy egyenlő értékű munkáért járó egyenlő díjazása elve alkalmazásának a bérek átláthatósága és végrehajtási mechanizmusok révén történő megerősítéséről
A jogszabálynak való megfelelésre történő felkészülési időszak hossza és tartalma attól függ, hogy az adott vállalat bérpolitikája mennyire felel meg már most a (várható) feltételeknek.
Az alábbi vállalati szcenáriók valószínűsíthetők a felkészülés kapcsán: Lesznek olyan cégek...
Érdemes a felkészülést minél korábban egy felméréssel kezdeni, majd egy részletes projekttervet készíteni - hogy legyen idő a változás kezelésére.
A munkáltatóknak az ábrán jelölt mutatók alapján kell jelentést készíteniük, az alábbi rend szerint:
A jelentési kötelezettségen kívül fontos megemlíteni az alábbi – transzparenciát elősegítő – alapelveket:
Ez utóbbi alapelv több területet is érint:
A jelentési kötelezettségnek való megfeleléshez minimumkövetelmény a megfelelő minőségben rendelkezésre álló munkavállalói adat (nem, kompenzációs elemek). Ahhoz viszont, hogy az egyéb tájékoztatási követelményeknek is megfeleljünk, már átfogóbb adatokra és azok rendszerszintű elemzésére, valamint akciótervezésre van szükség, ami több terület összehangolt munkáját igényli - és az ehhez szükséges kompetencia nem feltétlen áll rendelkezésre minden vállalatnál a megfelelő mértékben/mennyiségben:
Mi azt az elvet, értékrendet képviseljük, hogy a Fair Pay kultúra kiépítése és következetes működtetése az, ami valóban hozzájárul a megalapozatlan bérkülönbségek megszüntetéséhez. Kétféle összetevő kiegyensúlyozott, összehangolt alkalmazásában hiszünk:
Szolgáltatási csomagjainkat is ennek szellemében állítottuk össze - alapvetően a változás felől közelítve, igény szerinti támogatást nyújtva a Hard és a Soft oldal tekintetében is.
Az anyák munkavállalásának esélye (összehasonlítva a gyermektelen nőkkel) 3 évvel az első gyermekük születése után csökken, ennek mértéke Magyarországon
40%
Forrás: Nyitottak Vagyunk Nonprofit Kft .